Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.


10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Wypadek, czy zamach?

Wypadek, czy zamach? 10 kwietnia 2010 niedaleko miasta Smoleńsk w zachodniej Rosji rozbił się prezydencki samolot Tu-154, którym podróżował Lech Kaczyński oraz 95 innych osób. Wszyscy oni lecieli na uroczystości rocznicowe na cmentarz polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku w Katyniu. Katastrofa ta była jedną z najtragiczniejszych w historii polskiego lotnictwa i odbiła się szerokim echem na całym świecie. Dwuletnie śledztwo wykazało, że był to tragiczny w skutkach wypadek, który spowodowany był przez błąd pilotów. Mimo gęstej mgły piloci zdecydowali się lądować, dodatkowo popełniając kolejny błąd, gdyż błędnie ocenili wysokość, na jakiej znajdował się samolot. Oficjalne śledztwo wykazało więc, że winni byli piloci. Nie milkną jednak teorie spiskowe głoszące, iż był to zamach. Niektóre teorie mówią, że mgła nad lotniskiem została sztucznie wywołana przez Rosjan, później teorie zostały nieco zmodyfikowane i katastrofa miała być spowodowana nie przez sztuczną mgłę, ale przez dwa wybuchy znajdujących się na pokładzie samolotu bomb. Nie ma jednak żadnych dowodów wskakujących na to, iż jakikolwiek zamach miał miejsce. Badanie szczątków samolotu wskazało jednoznacznie, że nie na pokładzie nie doszło do zamachu bombowego.