Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.


10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Teorie spiskowe dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Teorie spiskowe dotyczące katastrofy smoleńskiej. Katastrofa, jaka wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku niedaleko miasta Smoleńsk w Rosji do dziś budzi wiele emocji, szczególnie wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Wielu z nich uważa, że prezydent Lech Kaczyński zginął nie w wypadku, ale że był to zamach. Teorie spiskowe głoszą, że za wszystkim stoją Rosjanie, którzy mieli upozorować wypadek, a w rzeczywistości w jakiś sposób zestrzelić samolot Tu-154, którym leciał prezydent Kaczyński. Wielkim zwolennikiem teorii o zamachu jest Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Z jego inicjatywy w Sejmie powołana została grupa posłów, niemal wyłącznie członków Prawa i Sprawiedliwości, która ma dowieźć w jakiś sposób zamach miał być zorganizowany. Teorie są różne, nie do końca spójne. Mówiono o sztucznie wywołanej mgle, bombie próżniowej, a wreszcie dwóch wybuchach na pokładzie samolotu Tu-154. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, aby teorie te były prawdziwe. Oficjalna wersja wydarzeń głosi jednoznacznie, że samolot rozbił się, ponieważ zahaczył o drzewa podczas nieudanej próby lądowania w gęstej mgle na lotnisku Smoleńsk. Antoni Macierewicz nie zgadza się jednak z oficjalną wersją i obstaje przy swoim stanowisku. Katastrofa smoleńska dalej więc dzieli polityków.