Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.


10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Smoleńsk miastem przeklętym.

Smoleńsk miastem przeklętym. Smoleńsk jest miastem dla Polaków przeklętym. W roku 1940 zostało tam zamordowanych tysiące polskich oficerów, pochowanych następnie w lesie w okolicach pobliskiego Katynia. Zbrodni tej dokonali Rosjanie, chociaż przez długi czas wypierali się tego faktu. W 2010 roku Smoleńsk był świadkiem innych tragicznych wydarzeń, jakimi była katastrofa samolotu Tu-145, którym podróżował prezydent Lech Kaczyński oraz delegacja posłów, senatorów i oficerów Wojska Polskiego. Wszyscy oni mieli brać udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu w Katyniu. Nie dolecieli jednak. Samolot tuż przed lądowaniem runął na ziemię. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie, łącznie 96 osób. Przyczyny katastrofy już od początku były niemal jasne – nad lotniskiem panowała bardzo gęsta mgła. Mgła ta rozwiała się wkrótce po katastrofie, co było widokiem dość symbolicznym i jednocześnie tragicznym, pokazującym jakiego pecha miały osoby na pokładzie tego samolotu. Prezydent Lech Kaczyński był dbał o pamięć polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, dlatego jego śmierć w tym aspekcie także była niejako symboliczna. Katastrofa samolotu Tu-154 wydarzyła się na skutek błędu pilotów, którzy nie powinni byli lądować w tak złych warunkach atmosferycznych.