Polska historia

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

jak założyć biuro detektywistyczne
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Kontrowersje wokół katastrofy smoleńskiej.

Kontrowersje wokół katastrofy smoleńskiej. Wokół katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu miasta Smoleńsk w zachodniej Rosji powstano wiele teorii spiskowych. Wielu zwolenników partii Prawo i Sprawiedliwość nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń, która ustalona została podczas dwuletniego śledztwa prowadzonego przez polskich prokuratorów wojskowych. Osoby wierzące, iż był to zamach twierdza, że na pokładzie doszło do dwóch wybuchów, które oderwały skrzydło samolotu. Wcześniejsza ich wersja wydarzeń głosiła, iż mgła została sztucznie wywołana przez Rosjan. Wszystkie teorie głoszące, iż był to zamach nie wyjaśniają jednak wielu wątpliwości, jakie mają co do nich eksperci. Przede wszystkim nie ma żadnych dowodów na to, że na pokładzie samolotu doszło do wybuchu. Wybuchy takie zawsze pozostawiają na metalowych elementach charakterystyczne ślady – odkształcenia i osmolenia. Nic takiego nie znaleziono w szczątkach wraku. Wydaje się więc, że nie był to zamach i że słuszna jest wersja oficjalna, według której piloci popełnili błąd próbując lądować w bardzo gęstej mgle, pomimo iż procedury nie pozwalały na lądowanie w takich warunkach atmosferycznych. Pewne jest tylko, iż Smoleńsk będzie jeszcze przez długo słowem, które dzieli Polaków.