Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

części rolnicze https://www.rolmus.com.pl/ tłumiki mokotów
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Katastrofa w Smoleńsku i jej przyczyny

Katastrofa w Smoleńsku i jej przyczyny 10 kwietnia 2010 to jednej z najtragiczniejszych dni w historii polskiego lotnictwa. W tym dniu wydarzyła się katastrofa samolotu Tu-154, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydenccy ministrowie, wielu posłów, senatorów, naczelnych dowódców Wojska Polskiego oraz przedstawiciele rodzin katyńskich. Zmierzali oni na do Katynia na uroczystości rocznicowe upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 roku przez Rosjan. Samolot Tu-154 wyleciał wcześnie rano z warszawskiego lotniska Okęcie i po dwóch godzinach lotu miał lądować na lotnisku w Smoleńsku. Niestety, gęsta mgła znacząco manewr ten utrudniła. Z jej powodu piloci powinni odlecieć na lotnisko zapasowe, które w tym wypadku wyznaczone było w Mińsku. Nie podjęli oni jednak decyzji o locie do Mińska. Był to tragiczny w skutkach błąd. Piloci lądujący w tak gęstej mgle nie mieli wzrokowego kontaktu z pasem startowym, wobec czego musieli kierować się przyrządami. Piloci popełnili jednak tragiczny błąd, bowiem źle odczytali wskazania wysokościomierza. Na skutek tego samolot zaczepił o drzewa i runął na ziemię, powodując śmierć wszystkich osób znajdujących się na pokładzie.