Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.


10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Katastrofa w Smoleńsku.

Katastrofa w Smoleńsku. Katyń to miejsce śmierci tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Rosjan w roku 1940. Rocznica tej zbrodni miała zostać upamiętniona, a na miejscu tego wydarzenia odbyć się miały uroczystości rocznicowe, w których miał wziąć udział prezydent Lech Kaczyński. Katyń okazał się jednak miejscem przeklętym, bowiem samolot wiozący polską delegację rozbił się na lotnisku Smoleńsk, leżącym niedaleko Katynia. Prezydencki samolot Tu-154 podchodził już do lądowania, gdy zahaczył o drzewa i roztrzaskał się o ziemię. Okazało się jednak, że piloci powinni byli odlecieć na lotnisko zapasowe w Mińsku, ponieważ Smoleńsk pokrywała wtedy bardzo gęsta mgła, uniemożliwiająca bezpieczne lądowanie. Tu-154 był więc niejako skazany na katastrofę, a decyzja o kontynuowaniu manewru lądowania okazała się katastrofalna w skutkach. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu posłów i senatorów, naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych oraz wielu członków rodzin pomordowanych w Katyniu oficerów. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa i wydarzenie bez precedensu w skali świata. Katastrofa smoleńska odbiła się szerokim echem we wszystkich niemal krajach świata.