Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

części rolnicze kombajn anna rodo dokumentacja w e-commerce
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Katastrofa Tu-154 w Smoleńsku.

Katastrofa Tu-154 w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku miała miejsc katastrofa prezydenckiego samolotu Tu-154, lecącego z Warszawy do Smoleńska. Samolot ten wiózł na swoim pokładzie 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką oraz wielu innych ważnych polityków, w tym posłów, senatorów oraz przedstawicieli rodzin pomordowanych w Katyniu oficerów. Wszyscy oni zmierzali na uroczystości rocznicowe do lasu katyńskiego. Niespodziewanie ich podróż zakończyła się tragicznie tuż przed planowanym lądowaniem. Samolot zawadził o rosnące niedaleko lotniska drzewa i roztrzaskał się o ziemię. W wyniku tego zginęli wszyscy znajdując się na pokładzie. Badanie przyczyn katastrofy zajęła się polska prokuratura wojskowa oraz specjalnie powołana rządowa komisja złożona z ekspertów w dziedzinie lotnictwa. Prace tych organów polegały na dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dostępnych dowodów oraz nagrań z czarnych skrzynek samolotu Tu-154. Jak się okazało, na pokładzie samolotu nie doszło do żadnej usterki technicznej, nic tez nie wskazywało na udział w katastrofie osób trzecich, czyli mówiąc inaczej – na zamach. Śledztwo ujawniło, że prawdopodobna przyczyną katastrofy był błąd, jaki popełnili piloci podczas lądowania. Błąd ten polegał na tym, że źle odczytano wysokość, na jakiej znajdował się samolot.