Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

tabliczki do znaków drogowych skoki w tandemie skok spadochronowy wrocław cena
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Katastrofa smoleńska

Katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa prezydenckiego samolotu Tu-154, lecącego z Warszawy do Smoleńska. Samolotem tym podróżował prezydent Rzeczypospolitej Polski, Lech Kaczyński oraz wielu posłów, i wyższych oficerów. Wszyscy oni mieli brać udział w uroczystościach na grobach polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w roku 1940 w lasach wokół wsi Katyń, w pobliżu Smoleńska. Samolot wystartował wcześnie rano z warszawskiego lotniska Okęcie i po dwóch godzinach miał wylądować na lotnisku koło Smoleńska. Niestety jednak, gęsta mgła spowodowała, że lądowanie było bardzo utrudnione i łatwo było popełnić tragiczny błąd. W tych trudnych warunkach piloci powinni odlecieć na inne lotnisko, podjęto jednak decyzję o lądowaniu pomimo panującej mgły. Był to błąd. Ta decyzja okazała się tragiczna w skutkach. Lotnisko było bardzo słabo wyposażone i nie nadawało się do lądowania w tak gęstej mgle. Piloci popełnili błąd i lecieli zbyt nisko nad drzewami, a w końcu zahaczyli o jedno z nich. Samolot w wyniku tego runął na ziemię. Katastrofa ta spowodowała śmierć 96 osób lecących samolotem. Zginął między innymi Lech Kaczyński, były prezydent na uchodźctwie, Ryszard Kaczorowski oraz naczelni dowódcy Wojska Polskiego.