Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

GLS Legal
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Co było przyczyną katastrofy smoleńskiej?

Co było przyczyną katastrofy smoleńskiej? Katastrofa smoleńska miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Wtedy to samolot Tu-154, lecący z Warszawy do Smoleńska rozbił się podczas próby lądowania w bardzo gęstej mgle. Zginęło 96 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie, w tym prezydent Lech Kaczyński. Dwuletnie śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154 był błąd pilotów. Podjęli oni próbę lądowania w warunkach, które jednoznacznie wymuszały lot na lotnisko zapasowe w Mińsku. Podczas samej już próby lądowania popełnili oni kolejny błąd, źle oceniając wysokość, na jakiej znajdował się samolot. Myśleli, że są znacznie wyżej, a tymczasem byli tuz nad wierzchołkami drzew. TU-154 zahaczył po chwili o jedno z tych drzew, na skutek czego oderwaniu uległo jedno ze skrzydeł i samolot roztrzaskał się o ziemię. Wokół katastrofy powstały jednak liczne teorie spiskowe. Wiele osób, zwłaszcza Jarosław Kaczyński i jego współpracownicy twierdzą, iż był to zamach. Zamach ten miął być dokonany przez Rosjan. Głoszone przez nich teorie głoszą, że na pokładzie samolotu miały miejsce dwa wybuchy, które uszkodziły skrzydło i spowodowały upadek samolotu, wykluczają wiec oni błąd pilotów. Nie ma jednak żadnych dowodów, które potwierdzałyby te teorie spiskowe.