Polska historia

Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Katastrofa smoleńska to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Było to wydarzenie bez precedensu w skali świata, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce. Od pierwszych chwil po katastrofie zaczęto zastanawiać się nad jej przyczynami. Prowadzone przez niemal dwa lata śledztwo wykazało, że spowodował ją błąd pilotów, którzy nie byli dostatecznie przeszkoleni. Popełniono także wiele błędów formalnych.

https://www.kaminskiadwokat.pl/artykuly/kancelaria-adwokacka-kielce/ kancelariaths.pl
10 kwietnia 2010 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Dzień ten stanowił symboliczną rocznicę zbrodni katyńskiej, w trakcie której w 1940 roku Rosjanie zamordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim w pobliżu miasta Smoleńsk. To właśnie tam leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Niestety, lot został tragicznie przerwany. W Katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński a także wielu ważnych polityków i naczelnych dowódców Wojska Polskiego. Czekolady reklamowe Polecamy:

Badanie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Badanie przyczyn katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154. Podróżowało nim 96 osób, lecących na uroczystości rocznicowe na cmentarzu w Katyniu, gdzie pochowani są polscy oficerowie zamordowani w 1940 roku przez Rosjan. Śledztwo po stronie polskiej prowadzili prokuratorzy z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Szybko udali się oni na miejsce katastrofy, ale zgodnie z prawem, wszelkie dowody odnalezione na miejscu w pierwszej kolejności służyć miały rosyjskiemu śledztwu. Z tego powodu polscy prokuratorzy mieli utrudnioną pracę. Odnaleziono i zbadano czarne skrzynki, przeprowadzono oględziny wraku i wszystkich przedmiotów znalezionych na miejscu katastrofy. Czynności przez nich prowadzone trwały łącznie dwa lata i dopiero po tym czasie Polski Komitet Badania Wypadków Lotniczych ogłosił raport, w którym podano jakie były przyczyny katastrofy. Śledztwo polskie wykazało, że piloci popełnili błąd decydując się lądować w bardzo gęstej mgle, a zgodnie z procedurami powinni byli oni odlecieć na lotnisko zapasowe w Mińsku. Tu-154 podczas podchodzenia do lądowania na skutek błędu załogi ale i nieprecyzyjnego naprowadzania przez rosyjskich kontrolerów znalazł się zbyt blisko ziemi, zawadził o drzewa i runął na ziemię.